Kauden 2023 päättäjäisiä juhlittiin seurayhteisön kanssa

9.10.2023

Yllätyksen futsalkauden 2022-2023 ja jalkapallokauden 2023 päätöstä juhlistettiin maanantaina yläkoululla satojen pelaajien ja perheiden kanssa. Suuri seurayhteisömme sinisine vaatteineen täytti aulan ja yläparvet ääriään myöten.

Kaikki sadat leikkimaailmaikäiset eli alle 12-vuotiaat pelaajamme saivat ahkeruudestaan osallistumismitalin.  Kilisevät kiitokset kaulassa noin pari sataa nuorinta pelaajaamme seurasivat, miten kilpamaailmaikäisille jaettiin joukkueiden palkintoja, futsal-mitaleja ja kiertopalkintoja.

Seuran kiertopalkinnot ojennettiin Otto Mustoselle ja Martti Vihavaiselle, tyttöjen kiertopalkinnot jaettiin Ronja Heilmannille ja Neela Myöhäselle.

Vuoden maalivahteina muistettiin kehittyneitä Sonja Iskaniusta ja Kaapo Korhosta.

Kentän tärkeimmät henkilöt eli pelinohjaajat sekä seuran nuoret ohjaajat, kesätyöntekijät ja valmentajat saivat muistamisensa. Vuoden pelinohjaajana palkittiin Eemil Tuovinen, joka on käynyt myös tuomarikoulutuksen.

Maajoukkueleirivalinnat lunastaneet muistettiin: Peppi Varonen ja Sofia Parkkinen ovat molemmat päässeet varalle jalkapallon maajoukkueotteluleirille sekä olleet maajoukkueen malliryhmäleirillä kesällä. Pinja Kurki ja Sofia Parkkinen ovat edustaneet Yllätystä futsalin maajoukkueleirillä, johon varalle valittiin myös Veera Timoskainen.

Vuoden futisperheen titteli ojennettiin Tiilikaisen perheelle, josta Sari ja Mila olivat ottamassa vastaan palkintoa, Niko, Remi ja Aimi-vauva olivat kotosalla. Perheen vanhemmat urakoivat jojona ja apuvalmentajana sekä talkoissa lasten pelatessa.

Joukkueiden menestys ja palkinnot:

P2011

Jalkapallo: P12 Kolmonen 🥈

Joukkueen palkinnot: Vili Laakkonen, Tomi Rajala, Väinö Kinnunen

T2010-11

Futsal: T13 Ykkönen 🥈

Jalkapallo: 

T12 Kakkonen 🥇

T13 Kakkonen 🥈 (Yllätys/STPS yj.).

P12 Kakkonen 🥇(STPS/Yllätys yj.).

Lisäksi T13 Helmari-liigan alaloppusarjan voitto STPS/Yllätys yj:lle

Joukkueen palkinnot: Elle Kettunen, Eve Skantz, Emiliia Golubeva

P2009-10
Futsal: P13 Ykkönen🥉
Jalkapallo: P14 Kakkonen 🥈

Joukkueen palkinnot: Joonatan Muukkonen, Kaarlo Pietarinen, Aatos Lyytikäinen

B-pojat

Futsal: P15 Ykkönen 🥈

Jalkapallo: P17 Kolmonen 🥇 -> nousu P17 Kakkoseen

Topi Mustonen, Antton Väisänen, Kasperi Karjalainen, Niko Mäkisalo

B-tytöt/naiset

Futsal

T18 Ykkönen 🥇-> SM 5.

T15 Ykkönen🥇-> SM-kultaa

Jalkapallo

T18 Ykkönen Yllätys/STPS yj. 🥉

Naiset Kolmonen 🥈

T18 Kakkonen STPS/Yllätys yj.🥉

Miehet
Jalkapallo: Nelonen 🥉-> nousu Kolmoseen lähes varmaa

Joukkuepalkinnot: Akseli Kuosmanen, Jalmari Haapea, Panu Tuomela


Kuvia tapahtumasta tulossa lisää lähipäivinä.

Miesten joukkue